2012. október 23., kedd

Kirándulás Farkaslakára



Csoportunkban  újabban a gyerekek nagyon sokat játszanak "lovacskásat".
Az udvaron mindennapos játéktevékenységük, többen játsszák együtt. Ők a lovak és van istállójuk is ( ez a babaház).Itt aztán mindenféle dolgok történnek velük. Van, hogy csak "ügetnek", vagy "vágtatnak", de van amikor ellenség tör rájuk és menekülnek. Néha van gazdájuk, aki enni ad nekik és kitakarítja az istállót, de olyan is van, hogy mindannyian lovacskák.
Ebből a kedvelt játéktevékenységből jött az ötlet, hogy kirándulást szervezzünk a csoportnak Farkaslakára.
Farkaslaka bérlője és a lovarda vezetője régi ismerősünk, az ő fia is a Nyár utcai óvodába járt.
Nosza felhívtuk hát, megrendeltük a buszt is és felkerekedtünk.
Nagy volt az izgalom már a buszon is.


Gabi néni fogadott minket és elmondta a tudnivalókat. Pontosan meghatározta mik azok a szabályok, amiket be kell tartani. Miután letettük a hátizsákokat elindultunk az állatsimogatóba.


Először a disznókhoz mentünk. Gabi néni mindenkit figyelmeztetett, hogy senki ne tegye be a kezét a disznóól résein. A gyerekek nagyon elcsodálkoztak, hogy milyen nagyok és kövérek a disznók. A szag is eléggé meglepte őket. Hát itt nem a mesekönyvekből ismert rózsaszín malackákkal találkoztunk.


A baromfiudvarban a tyúkól volt a fő látnivaló. Aki akart felmehetett a létrán és benézhetett az ólba. Lotti ment először és rögtön talált is két tojást.


Egy másik, elkülönített részen voltak a kecskék és a birkák. Ide hármasával lehetett bemenni, mert az állatok eléggé féltek. Egy rövid idő után persze odajöttek és meg is lehetett őket simogatni.



Vendéglátóink pogácsával és teával vendégeltek meg minket. Jól is esett a meleg tea,a pihenés és a pogácsa.



Miután ettünk, ittunk és kipihentük magunkat következett, amiért jöttünk és amit minden gyerek nagyon várt ,a lovaglás. Egyenként lovagoltak, mindenki több kört is ment a ló hátán ülve. Bíborka még reggel hozott egy igazi gyermek lovas "kobakot", amit minden gyerek felvett és így lovagolt. A csoport többi tagja addig a füves részen játszott, hintázott. 


















2012. október 14., vasárnap

Őszi programok



Két őszi programot foglaltam össze a mai bejegyzésben.
Az egyik évek óta hagyomány, minden évben megrendezzük, a gyerekek már jól ismerik a menetét, tudják mi fog történni, mit fogunk csinálni. Ez a szüret.
A másik program új, tavaly rendezte először a Lepke csoportos Edit óvó néni. Ebben az évben már az egész óvoda számára közösen rendeztük meg. Ez a Mihály napi vásár.
Mindkét ünnep néphagyomány jellegét igyekszünk kiemelni és e szerint játsszuk el a gyerekekkel.
Az, hogy eljátsszuk a gyerekekkel, egy fontos momentum, és az óvodai ünnepek egy újfajta megközelítési formája. Itt lényeges, hogy a gyermekek tevékenyen részt vesznek, végig ott vannak az előkészítésnél, a lebonyolításnál. Minden gyermek közvetlen szereplője az eseménynek, nem szemlélője csupán.

Szőlő szüret a Cica csoportban

Mivel az óvoda kertjében nincs szőlő és szüretelni se voltunk, így a szükséges szőlőt a gyermekek otthonról hozták.
Az első mozzanat a szőlő megmosása.


Következik a szemezgetés. Ezt nagyon szeretik csinálni a gyermekek, közben jókat lehet énekelni, verselni, beszélgetni.



A többi tevékenység a teraszon folytatódik. Itt már előkészítve várja a csoportot  a szőlőprés és a daráló.


Megérkezett Gyuri bácsi, kezdődhet a darálás. Ebben mindenki sorban részt vesz. Nem is olyan könnyű ezt a darálót tekerni, elkél a segítség.


Érdekesen néz ki a ledarált szőlő. Ebből lesz a must ?



Kész a must ! Kóstoljuk meg !


Mihály napi vásár a nyár utcai óvodában

A magyar népi hagyomány szerint szeptember végén, Mihály napján behajtották az állatokat a legelőkről. Ilyenkor nagy vásárokat rendeztek, adtak - vettek mindenfélét.
Ezt elevenítjük fel az oviban. A gyermekekkel közösen készítjük el a vásári árut. Készítünk nyomdázással tallérokat, hogy legyen mivel vásárolni.
Az idén mi pogácsasütést, pattogatott kukorica árusítást vállaltunk a vásárban.
A pogácsát előző nap sütöttük meg.
Az első lépés az alapos kézmosás, majd aki szeretne leülhet a pogácsasütéshez. Persze mindenki szeretne! Alig várják, hogy végre elkezdjük.


Sokat gyurmázunk, már nagyon jól megy a gömbölyítés, így a pogácsatésztát is ügyesen gömbölyítették. Közben énekeltünk : Süti, süti pogácsát...



Megkenjük tojással, megszórjuk sajttal:


A Mihály napi vásár bábelőadással kezdődik. Óvónénik báboznak, a  "Békakirályfi" mesét adják elő:





Kezdődik a vásár ! Ez a Cica csoport elárusítóhelye. Nálunk pogácsát, perecet, pattogatott kukoricát lehet venni. Így kínáltuk a portékánkat :

Szűcs Imre : Vásáron

Eladó, eladó!
Itt minden kapható!
Kendermag, fateknő,
patkószeg, habverő,
lámpabél, szekerce,
szétesett szelence.
Lim-lom és vasfazék!
Tengernyi potyadék!


Minden gyermek kapott 5 tallért, amit szabadon költhetett el a vásárban. Lehetett venni még a Maci csoportosoknál karkötőt és a Lepke csoportosoknál szívet lehetett díszíteni.A tallérokat tehát mindenkinek magának kellett beosztani.




Közös táncházzal zártuk a napot :